Trekking po Puszczy Rominckiej „Polskie TajGO!wisko”

24 maja 2019 roku, z okazji Europejskiego Dnia Parków, odbył się pierwszy Trekking po Puszczy Rominckiej „Polskie TajGO!wisko”. Impreza zorganizowana została przez Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej we współpracy ze Strażą Graniczną w Dubeninkach przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Gołdapi. Jej głównym celem było zachęcenie młodzieży do aktywności na świeżym powietrzu oraz promocja walorów przyrodniczych i turystycznych Puszczy Rominckiej, zwanej „polską tajgą”. 

Po godzinie 9-tej do bazy nad rzeką Bludzią, w głębi Puszczy Rominckiej przybyły drużyny reprezentujące 9 szkół z powiatu gołdapskiego. Drużyny tworzyli uczniowie klas V-VIII szkół podstawowych i III klasy gimnazjum oraz ich opiekunowie. Łącznie w trekkingu wzięło udział 36 osób. Po prezentacji wszystkich drużyn uczestnicy przystąpili do „Wejściówki” – niełatwego quizu sprawdzającego wiedzę o przyrodzie i historii Puszczy Rominckiej. Po oddaniu quizów drużyny ruszyły ze swoim opiekunem w las zaopatrzone w mapę i Kartę Zadań do wykonania. Na trasie czekało na nie sporo wyzwań: szukanie starych głazów, układanie hasła z liter ukrytych wśród drzew, szukanie ptasiego piórka, czy rozpoznanie w terenie miejsc sfotografowanych na Karcie Zadań. Jednym z elementów trasy był odcinek specjalny „Poczuć Puszczę”, który prowadził przez trudniejszy teren leśny pozwalając bliżej poznać dziką przyrodę naszej puszczy.

Po zameldowaniu się na mecie drużyny mogły odpocząć przy ognisku, posilić się, a następnie wziąć udział w atrakcjach przygotowanych przez Straż Graniczną w Dubeninkach. Funkcjonariusze zaprezentowali sprzęt, którym posługują się w czasie służby oraz wóz obserwacyjny. Dużym zainteresowaniem cieszył się także pokaz umiejętności psa służbowego. 
Naszą szkołę reprezentowali Joanna Trocka, Gabriela Plewko i Patryk Żyżyk, którzy zajęli czwarte miejsce.Gratulujemy:)