,,Skąd wyszliśmy, kim jesteśmy?"

Aktualności » ,,Skąd wyszliśmy, kim jesteśmy?"

Sprawozdanie

            Działania Szkoły Podstawowej w Galwieciach ubiegającej się o certyfikat ,,Szkoła Wierna Dziedzictwu" rozpoczęły się od ułożenia planu działań projektu, który nazwaliśmy ,,Skąd wyszliśmy, kim jesteśmy?". Jednym z głównych celi projektu było rozpowszechnienie wśród naszych uczniów wiedzy na temat polskiej historii, tradycji, a także walorów przyrodniczych i krajobrazowych naszego kraju, jak również rozwijanie kreatywnego uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych i społecznych w aspekcie lokalnym i państwowym. Działania projektowe trwały od 01.09.2016r. do 23.06.2017r.

            Z planu działań wynika, że odbyło się 6 wycieczek: do Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej w Żytkiejmach, do Suwalskiego Centrum Kultury na przedstawienie teatralne ,,Alicja w Krainie Czarów", do Muzeum Regionu Gołdap, do Muzeum Historycznego w Ełku, do Jednostki Wojskowej w Gołdapi na dni otwarte koszar oraz w ramach obchodów Dnia Dziecka do Straży Granicznej w Gołdapi, a także na przejście graniczne Gołdap-Gusiew i na Piękną Górę.

            Nasi uczniowie chętnie brali udział w szkolnych i pozaszkolnych konkursach. Były to konkursy przyrodnicze, historyczne, recytatorko-literackie,  sportowe połączone z quizem historycznym oraz wiedzy o Polsce. Ten ostatni odbył się w naszej szkole. Wzięli w nim udział uczniowie z klas II-III szkół podstawowych w Boćwince, Jabłońskich i Galwieciach.

            Uczniowie klas IV-VI przygotowali akademie z okazji świąt państwowych: Odzyskania Niepodległości i Uchwalenia Konstytucji 3go Maja. Młodsi uczniowie, którzy nie znają jeszcze dobrze historii naszego kraju, mieli okazję dowiedzieć się, jak ważne dla Polski, Europy i świata były te wydarzenia. Po raz pierwszy odbyły się obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych. Nauczyciele wraz z uczniami na zajęciach plastycznych wykonali kotyliony, a wychowawcy starszych klas z reprezentacją szkoły złożyli kwiaty pod pomnikiem niepodległości w Gołdapi.

            W szkole gościliśmy weterana misji pokojowych, który opowiadał o trudach gołdapskich żołnierzy, biorących udział w zagranicznych misjach na terenie całego świata. Nasze zaproszenie przyjęły trzy mieszkanki Galwieć, które podzieliły się swoimi wspomnieniami z historii miejscowości. ,,Niezwykli goście - goście z przeszłości" - pod takim hasłem naszą szkołę odwiedziły uczennice gimnazjum w Gołdapi, które z pomocą nauczyciela historii przygotowały piękne stroje  i prezentację o danej postaci historycznej, w którą się wcieliły. Pokaz okazał się wspaniałą i nietypową lekcją historii i sztuki. Na kolejnym spotkaniu z pracownikiem Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej w Żytkiejmach uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną o historii Puszczy Rominckiej. Pan Jacek Rutkowski z IPN-u poprowadził ,,Lekcję z flagą narodową".

            W ramach projektu obyła się również otwarta lekcja historii dla rodziców. Przygotowali ją chętni uczniowie z klas IV-VI.

            Na wieczorze z filmem patriotycznym można było obejrzeć film Jana Komasy pt. ,,Miasto 44".

            Mogliśmy również wypróbować swoich umiejętności wokalnych na scenie, uczestnicząc w patriotycznym karaoke.

            Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało Kiermasz Bożonarodzeniowy, na którym były sprzedawane świąteczne wypieki i ozdoby. Artykuły zostały wykonane przez uczniów i ich rodziców w domu.  Pozyskane środki ze sprzedaży pokryły koszt wycieczki z okazji Dnia Dziecka.

            Uczniowie klas 0-VI wraz z wychowawcami przygotowali prezentację wybranego regionu Polski. Poszczególne grupy przedstawiły na forum szkoły własne prace. Podzieliły się różnymi ciekawostkami z historii, tradycji, kuchni regionalnej, gwarze, strojach i atrakcjach turystycznych danego obszaru Polski.

            Polacy są również poza granicami naszego kraju. Szkolne Koło Caritas nawiązało kontakt z polską rodziną mieszkającą na Ukrainie. Razem z mieszkańcami wsi postanowiliśmy wspomóc ją materialnie.

            Prezentacja multimedialna ,,Galwiecie - moja Ojczyzna" zamknęła nasze działania projektowe. W ciekawy sposób dostarczyła ona wiedzy na temat położenia, historii oraz walorów przyrodniczych rodzinnej wsi.

            Nasze informacje o działaniach projektowych ,,Skąd wyszliśmy, kim jesteśmy?" zostały umieszczone na lokalnych portalach internetowych, w gazecie ,,Z bliska" oraz na stronie internetowej szkoły.           

            Po przeprowadzonej ankiecie wśród uczniów naszej szkoły dowiedzieliśmy się, że projekt cieszył się wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem wśród społeczności szkolnej. Nasi uczniowie wiedzą kim są i skąd pochodzą. Doceniają przynależność do regionu, w którym żyją oraz maja poczucie więzi z krajem ojczystym.

            Sądzimy, że wspólna praca i wysiłek nauczycieli, uczniów i rodziców przyczyni się do uzyskania certyfikatu Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty ,,Szkoła Wierna Dziedzictwu''.

 

                                                                                                          Koordynator projektu

                                                                                                              Barbara Hornostaj